Reklama
  • Środa, 8 marca (13:05)

    Depresja. Jak rozpoznać, że na nią cierpimy?

Podejrzewam, że syn ma depresję. Żali się, że jest do niczego, nic mu się nie chce, ciągle płacze. Jakie badania mogą potwierdzić co mu jest? Katarzyna z Suwałk

Niestety, nie ma badań laboratoryjnych ani obrazowych, które pozwoliłyby na łatwe i szybkie, samodzielne rozpoznanie choroby. Psychologiczne testy mogą być jedynie pomocne w diagnostyce.

Uwaga! Depresję może zdiagnozować wyłącznie lekarz psychiatra po dokładnym wywiadzie. Zaalarmować powinny nas utrzymujące się ponad 3 tygodnie następujące objawy: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, szybki spadek lub wzrost masy ciała.

Reklama

Nie czekajmy z wizytą u lekarza, gdy dochodzą do tego przewlekłe uczucie zmęczenia, poczucie niskiej wartości, a także uporczywe myśli o śmierci. Jeśli objawy nasilają się i nie ustępują, nie ignorujmy ich. Zgłośmy się po pomoc do psychologa lub psychiatry.

Zobacz również

  • Czasami brakuje ci sił? Prawie każdy od czasu do czasu doświadcza różnego stopnia zmęczenia. Jeśli jednak uczucie to na stale zdominowało twoje samopoczucie, warto zająć się sobą na poważnie. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.