Reklama
  • Środa, 1 marca (08:05)

    Depresja u dziecka

Agresja, rozdrażnienie, nadpobudliwość. To nie musi być ADHD. Tak często objawia się depresja u dzieci. Naucz się ją dostrzegać.

Depresja dzieci i młodzieży to coraz częściej spotykane zjawisko. Cierpienie, jakie jej towarzyszy, znacznie obniża komfort życia młodego człowieka, odbiera nadzieję i sens życia. Do niedawna utrzymywano, że ta choroba występuje tylko u dorosłych.

Reklama

Obecnie psychiatrzy nie mają wątpliwości, że dotyka także dzieci i młodzież, tylko może się inaczej przejawiać. Depresję stwierdza się u 2 proc. dzieci (dotyka ona równie często dziewczynki i chłopców) oraz nawet u 8 proc. nastolatków (częściej chorują dziewczęta).

Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20 proc. nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się nawet u co trzeciego z nich.

Sygnały ostrzegawcze

Symptomy depresji u dzieci i młodzieży:

■ Drażliwość – dziecko łatwo wpada w złość lub rozpacz, może demonstrować wrogość wobec otoczenia – zachowuje się w sposób odpychający, zniechęcający do nawiązania kontaktu.

■ Zobojętnienie, apatia, zmniejszenie, a nawet utrata zdolności do przeżywania radości; dziecko przestaje cieszyć się z rzeczy lub wydarzeń, które wcześniej sprawiały mu radość.

■ Nadmierna reakcja na uwagi, krytykę – dziecko reaguje rozpaczą lub dużą złością nawet gdy zwróci mu się uwagę w bardzo delikatny sposób i dotyczy ona błahej sprawy.

■ Picie alkoholu, stosowanie innych środków psychoaktywnych – często w celu złagodzenia lęku, napięcia, smutku.

■ Zaburzenia koncentracji i trudności z zapamiętywaniem.

Symptomy depresji u dorosłych:

■ Trudności w podejmowaniu decyzji.

■ Utrata celów, zobojętnienie na wartości, osłabienie lub utrata chęci życia.

■ Pogorszenie kondycji, męczliwość, uczucie ogólnego osłabienia, poczucie nieokreślonej choroby.

■ Senność, spowolnienie, poczucie niewydolności.

■ Utrata apetytu lub jego wzmożenie.

■ Podwyższenie ogólnego poziomu lęku.

■ Spadek libido – rzadsze kontakty seksualne, które wywołują uczucie niepokoju.

■ Somatyzacja: bóle głowy, problemy trawienne, zmęczenie.

Show

Zobacz również

  • Dzięki leczeniu odzyskasz chęć do życia i spokojny sen. Skutkiem depresji bywa pogorszenie relacji z bliskimi i trudności w pracy. Depresja zagraża życiu. Aż 50 % chorych ma częste myśli... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.